Zlín Longboard Squad

Jak si vybrat longboard?

HomeZačínámeJak si vybrat longboard?

Uvažujete o koupi longboardu, ale nevíte jaký longboard? Poradíme Vám jak si vybrat, na co se připravit a čeho (resp. koho) se vyvarovat.

Jako první je důležité popřemýšlet nad částkou, kterou můžeme a chceme investovat do nákupu longboardu.
S cenou jde většinou nahoru i kvalita. Čím kvalitnější prkno koupíte, tím lépe ho i po delší době prodáte.
Cena kvalitního (nového) kompletu se pohybuje většinou od 4200-5500,- Kč.

Nejdůležitější je typ desky, od kterého se odvíjí i typy komponentů. Tuhé desky jsou určené především pro downhill a freeride, a měkčí zase na cruising, carving, pump, freestyle a pohodlnější jízdu. Měkčí desky mají lepší odezvu a lépe zatáčí, zato jsou při vyšších rychlostech méně stabilní.

Tvary desek:

Pintail – Nejznámější tvar longboardu ve tvaru kapky. Je primárně určen na carving (zatáčení), ale v současnosti je spíše považován za módní doplněk. Pintaily jsou většinou úzké a vycházejí ze surfu. Kromě velké točivosti nepřináší v podstatě žádnou výhodu. Častou radou je to, že jsou pintaily vhodné na začátek- pokud nezůstanete u ježdění po městě a transportu tak ano, ale pokud nechcete za rok kupovat nový longboard, doporučuji si pořídit něco jiného.

 

Hybrid - Hybridní longboardy jsou univerzální zábavné prkna, které mají často velké odlišnosti. Mohou být tuhé, měkké, mohou mít zvednuté patky.. Ale skoro vždy mají okolo montování trucků velké výřezy na kolečka, které zabraňují kousnutí kolečka o desku při ostrých zatáčkách. Mohou mít také montování trucků ze shora, tzv. drop-thru (který je mimochodem na ilustračním obrázku..). Jsou vhodné především pro začínající jezdce, kteří mají v plánu posunout svůj progress.

Slide deck - Je označení pro desky, které jsou primárně určené na slidování a freeride. Bývají podobné hybridům nebo skateboardům, ale s rozdílem, že jsou tužší a širší. Často jsou zbaveny patek a pyšní se hlubokou a ostrou konkávou (prohnutím desky), která drží při slidech nohy na místě. Často na nich lze nalézt další vychytávky jako třeba gas pedaly (rozšíření nebo zkosení hrany v místě, kde jsou při slidu nohy pro lepší ovladatelnost), wheel flares (prohnutá deska směrem nahoru na úrovni koleček, kolečka se nezasekávají a prohnutí drží nohy), a jiné.. Montování trucků mají různé, poslední dobou se ale čím dál více uplatňuje top mount, klasické montovaní trucků.

Downhill – Desky pro downhill jsou často podobné slide deskám, ale bývají výrazně tužší, širší a konkáva je dělána pro sjezdový postoj nazývaný tuck (zabalení se do pozice s co nejmenším odporem vzduchu). Často jsou desky nesymetrické, jako například Wolfshark na obrázku. Desky můžou a nemusí mít zvedlou patku a většinou jsou kratší. Jsou vhodné především na větší rychlosti nad 60km/hod a slidování

Cruiser / Techslide - Cruisery a techslidové desky se liší převážně kratší délkou, která sebou nese i kratší wheelbase (rozvor trucků). Desky jsou tím pádem více obratné a méně stabilní, tvoří to z nich výborné přibližovadla do města a techslidové prkna, které ve slidech lítají samy. Na většině lze mnohem snadněji provádět skateboardové triky a rychlé kombinace slidů.

Kola:

Výběr koleček pro longboard se odvíjí převážně od Vašeho zaměření.

Dělí se na:
a) velmi přilnavé měkké kolečka s velkou kontaktní plochou (šířkou) a ostrou hranou
Tyto kolečka jsou vhodné pro downhill, ježdění po městě a ostrý carving. Velká přilnavost a široká kontaktní plocha zaručí, že kolečka se samy od
sebe neutrhnou do slidu a nebudou podkluzovat, což se při velkých rychlostech ocení, protože nechtěné podklouznutí často končí pádem. Jsou také narozdíl od kol „b“ rychlejší.

b) méně přilnavé tvrdší kolečka s menší kontaktní plochou a zaoblenou či zkosenou hranou
Tyto kolečka jsou vhodné pro freeride a slidování. Menší kontaktní plocha, zaoblené hrany a větší tvrdost tvoří ideální kolečka pro hladké slidy. Tvrdší kolečka lépe a déle kloužou a jsou rychlejší, zato měkčí kolečka při slidech více brzdí a kloužou více „máslově“.

Trucky:

Trucky (podvozek) hrají na longboardu velkou roli. Silně doporučuji vybírat z nejznámějších litých trucků (Caliber, Paris, Bear, Gunmetal, Randal, ..) a nepokoušet noname. Sice to někdy mohou být kvalitní kopie, ale je to risk. Příklad kvalitních kopíí jsou Chilli trucky.

Trucky mají různou točivost, podle úhlu baseplatu (základová destička trucku). Čím větší úhel, tím menší mají trucky stabilitu a větší točivost. Velkou roli ale hrají bushingy, polyurethanové válečky v trucích, které se při zatáčení zmačkávají. Čím tvrdší bushingy, tím samozřejmě menší točivost a větší stabilita, protože vám nedovolí tolik „zmáčknout“. Pro bushingy existují speciální tabulky, které berou v potaz Vaši váhu a určí vám ideální tvrdost a typ bushingů přesně na míru.

 

Ložiska:

Pro longboard je nutné vybírat kvalitnější ložiska, než například na in-liny. V důsledku vyšší rychlosti dosahuje ložisko velkých otáček, které levné ložiska, které seženete v železářství nestačí. Navíc Vám kvalitní ložiska poskytnou výbornou setrvačnost, takže můžete dát sbohem neustálému odrážení. Velkou roli hraje pravidelná údržba, ložiska je nutné čistit a promazávat buď olejem, nebo vazelínou.

Stupnice ABEC
Kvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA Annular Bearing Engineering Committee. ABEC je mírou přesnosti výroby, v žádném případě ale neurčuje kvalitu ložiska. V současnosti se setkáme se stovkami ložisek z Číny, které si nechají na plastové krytky vyrazit ABEC 9 a tváří se jako kvalitní ložiska. Proto je doporučeno vybírat z kvalitních a osvědčených ložisek (Bones, Bear, Zealous, Seismic, ..) a nehledět na hodnotu ABEC. 

Ložiska s integrovanými spacery
K běžným ložiskům dostanete podložky pod matici a k ose a spacery (rozpěrky) do kol proti ohnutí ložiska. Ložiska s integrovanými spacery (Zealous, Bear – Spaceballs, ..) mají všechny tyto drobné součástky zabudované v sobě, takže nemusíte řešit ztrátu těchto drobností. Déle vydrží, můžou se utáhnout na doraz a cenově jsou na tom stejně jako ostatní kvalitní ložiska.

 

E-shopy a firmy

Přemýšlíte, od koho si koupit longboard?

České firmy
Jako první bych chtěl připomenout, že kromě eshopů, které prodávají strojové prkna existují české firmy, které vyrábí také velmi kvalitní desky. A většinou je vše od desky až po komponenty šité jak na míru. Ceny jsou taky velmi lidské a výsledky obdivuhodné.

Owl longboards - výborné desky v kompletech s trucky Sabre a koly Cult, kvalita a dřevo na prvním místě.
Mania - kvalitní prkna, férové ceny, laminované designy (na eshopu prodávají pouze desky, ale věřím, že by se šlo domluvit na kompletu)
Goonch, Mayhem, Zap boards, Custom boards a další..

E-shopy
Jestli jste se rozhodli pro koupi prkna z nějakého eshopu, doporučil bych se vyvarovat obchodům podobným jako Honzovy longboardy.
Nestydím se veřejně kritizovat tuto „společnost“, protože prodávají a propagují předražené, čínské, nekvalitní  prkna Mindless, které si kupují laici, které to nakonec odradí. Dalším faktem je to, že narozdíl od ostatních obchodů zaměřených na prodej longboardů je to čistě komerční a pro komunitu nedělají vůbec nic. Udávají ke zboží matoucí popisy (např. pintail se skatovými trucky o kterém tvrdí, že je výborný na carving a na kopce).

Mezi kvalitní eshopy určitě patří snowpanic, one15, longshop, longboarding.cz, boneshaker a další..
Tyto eshopy prodávají kvalitní zboží a komunitě to vrací různými závody, akcemi..

 

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich