Zlín Longboard Squad

Co je to longboard?

HomeZačínámeCo je to longboard?

Na první pohled se longboard zdá být pouze přerostlým skateboardem, důležité jsou ale použité komponenty u longboardů, které se od těch skateboardových velmi liší.

Kola
Základní odlišností jsou mnohem větší a měkčí kolečka, které vám v rámci transportu (pro co je longboard také velmi oblíbený) dovolí mnohem více. Díky velké přilnavosti a velikosti kol můžete bez problému přejet všelijaké nerovné povrchy, jako třeba ve Zlíně tak oblíbené žulové kostky a staré rozpraskané chodníky. Kolečka jsou tedy určené především pro pohodlnou a narozdíl od skateboardu tichou jízdu.
Jsou také mnohem vhodnější na tzv. slidy (skluzy, drifty, ..), které probíhají tiše, hladce a s odezvou, kterou je brždění a úžasný pocit.

Trucky
Truck (aneb podvozek) je kovová součástka spojující desku s koly. Longboardové trucky jsou narozdíl od těch skateboardových širší a osy (kingpiny) mají otočené směrem ven, tudíž jsou mnohem stabilnější a lépe zatáčí. Je nutné také podotknout, že oproti skateboardovým truckům zůstávají stabilní i při velkých rychlostech. (+- 100km/ hod).

Deska
Desky pro longboard jsou většinou cca metr dlouhé. Nejčastěji jsou lisované z dřevěných dýh a mívají různou flexi (pružnost).
Velká nebo střední flexe vám přináší při jízdě větší odezvu a lepší ovladatelnost. Tužší desky zase přinášejí velkou stabilitu a lepší utrhnutí desky do slidů (skluzů). Často mají desky také zvednuté patky jako skateboardy pro lepší ovladatelnost a různé triky.

 

Longboard má díky těmto komponentům výborné jízdní vlastnosti a je tak velice dobrým a pohodlným dopravním prostředkem a zpříjemněním volného času. Pořádá se také mnoho závodů a soutěží zaměřených na různé disciplíny. Jedinou oficiální disciplínou je downhill skateboarding, pro který se pořádá i světový pohár.

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich